Bir toplumda gelişmenin derecesi; kadının saygınlığı ve her alanda üstlendiği rol ile ölçülmektedir. Kadının  bilim, sanat siyaset, eğitim, sağlık gibi toplumu oluşturan temel değerlerin içinde bulunması o toplumun muasır medeniyet seviyesine ulaşabilmesinin ilk şartıdır.
Tarihten bu güne Türk Toplumunda “Kadın” en büyük değer olmuş ilk Türk Devletlerinde Hakanın yerine Divana başkanlık etmiş ve kadın Dünyada ilk seçme ve seçilme hakkına bir Türk Devletinde sahip oluşmuştur. Türk Devletleri Türk düşünürümüz Hacı Bektaş-ı Velinin sözü ile “Kadınlarınızı okutunuz, kadınlarını okutmayan milletler yükselemez” felsefesi ile hareket etmiştir.
        Toplumu oluşturan bireylerin ilk öğretmeni olan kadın bir toplumda ne kadar refah içerisinde yaşayabilirse toplum da o kadar refah içerisinde olacaktır. Güçlü ve Büyük Türkiye’mizi 2023, 2053’lerin hedeflerine ulaşabilmesi yolunda kadınların üstlendiği misyon şüphesiz ki en önemli mihenk taşıdır.
“Cennet annelerin ayakları altındadır” buyruğuna bizleri muhatap kılan bir anlayışın mensupları olan bizler, bugüne kadar kadınlara yönelik her türlü şiddetin, ayrımcılığın ve istismarın karşısında olduğumuz gibi bundan sonra da olmaya devam edeceğiz. 
        Bu duygu ve düşüncelerle doğumdan ölüme kadar hayatımızın her anında, varlıklarıyla onurlandığımız, annemiz, kız kardeşimiz, eşimiz olarak desteklerini bizden hiçbir zaman esirgemeyen başta şehitlerimizin emanetleri olmak üzere tüm kadınlarımızın “8 Mart Dünya Kadınlar Günü”nü içtenlikle kutlar, sevginin, şefkatin ve özverinin timsali olan kadınlarımıza sevgilerimi ve selamlarımı sunarım.
 
 
 
 
                                                                                                                                                                                                                                                                        İzzettin SEVGİLİ
                                                                                                                                                                                    Etimesgut Kaymakamı