Diyarbakır Sur'da şehit olan Jandarama Astsubay Seçkin Çil'in adı İlçemizde açılan bir anaokuluna verildi. Törene Kaymakamımız Fuat GÜREL, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa TUNA, Etimesgut Belediye Başkanı Enver DEMİREL, Jandarma Genle Komutanlığı Personel Daire Başkanı Albay Zafer İzcan ve Jandarma Genel Komutanlığı ve Türk Hava Kuvvetlerine bağlı Komutanlar, Emniyet Genel Müdürü Selami Altınok eşi Gülhan ALTINOK, Etimesgut İlçe Milli Eğitim Müdürü Ayfer YILDIRIM, siyasi partilerin ilçe başkanları ve temsilcileri, STK Başkanları ve Temsilcileri ile Şehit Seçkin ÇİL'in ailesi ve yakınları katıldı.
Tören; saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından Kur'an tilavati ve Şehit Seçkin Çil'e dular edilmesiyle başladı.
 
        "Vatan aşkıyla yanan Kahraman"
        Bu açılış töreninde tüm şehitleri bir kez daha andıklarını belirten Şehidin Abisi Hüseyin Çil, "Atalarımız vatan için her türlü zorluklara göğüs germişlerdir. Ölürsem şehit kalırsam gazi olurum inancıyla savaşmışlardır. Aynı duygularla vatanımızı korumak için kardeşim hain terör örgütüne karşı birçok başarıya imza atmıştır. Ailesi olarak biz her zaman onunla gurur duyduk. Kardeşim vatan aşkıyla yanan bir kahramandı. Bizler de onun emanetine sahip çıkıp onun adını yaşatmalıyız. Ailemizin ve milletimizin başı sağ olsun. Bu okulun açılmasında Kaymakamımız Fuat GÜREL'e, İlçe Milli Eğitim Müdürü Ayfer YILDIRIM'a okul müdürümüze çok teşekkür ediyorum. Bu eğitim yuvası vatana ve millete hayırlı olsun." diye konuştu.
 
        "Vefalı bir eş, yüreği sevgi dolu bir babaydı."
        Şehidin eşi Beyza Çil, sözlerine "Kaymakamımız Fuat GÜREL'e Belediye Başkanımıza, İlçe Milli Eğitim Müdürü Ayfer YILDIRIM'a, öğretmenlerimizin hepsine teşekkür ediyorum." diyerek başladı. Eşini anlatırken onun milliyetç bir ruhla yetiştiğini vurgulayarak emrinde çalıştığı komutanlarına saygılı, emrindeki askerlerine her zaman adil davranırdı. Özelinde ise vefalı bir eş, yüreği sevgi dolu bir babaydı. Seçkin'in evlatlarına annelik yapabildiğim için kendimi şanslı hissediyorum." dedi. Ardından konuşmamı Seçkin gibi başlayıp Seçkin gibi bitirmek istiyorum diyen Beyza Çil "Söz konusu vatansa gerisi teferruattır."dedi.
İlçe Milli Eğitim Müdürü Ayfer YILDIRIM, 'şehitlik' denen o yüceler yücesi mertebeyi bilmeyenler, bu fikri bir kez olsun yüreğinde hissetmeyen hainler Sur'da Türkiye'nin istikbali Seçkin Çil gibi gençlerimizi, vatan borcunu yaparken acımasızca şehit ettiklerini söyleyerek Sur'da şehadete yürüyen gençlerimizin üzerlerine Bedir Savaşı'nın gölgesi düşmüş aslanlarımız, biricik eşine "Arkadaşlarım şehit edilirken uyuyabilir miyim?" diyen koca yürekli Seçkin Çil gibi kahramanlarımız olduğunu vurguladı.
 
        "Okulumudan nice Seçkin Çil gibi evlatlar yetişeceği için gururluyuz."
 
        "Milletimize, iffetimize, vatanımıza, bayrağımıza sahip çıkmak için tarihimizin her döneminde hainlere karşı hepimiz bir olduk, diri olduk, iri olduk. Herkes bilsin ki bu necip milletin kahraman evlatları var oldukça minarelerden ezan sesi dinmeyecek, ay yıldızlı bayrak gönderden inmeyecek ve vatanımız hiçbir zaman bölünmeyecektir." Sözleriye konuşmasına devam eden YILDIRIM, Şehit Seçin Çil'in adının bu okulda sonsuza dek yaşayacağı ve nice Seçkin Çil gibi evlatların bu okulda yetişeceği için gururlu olduğunu ifade etti. 
         Jandarma Genel Komutanlığı Personel Daire Başkanı Albay Zafer İZCAN, Seçkin Çil'in adının verildiği bir okulda olmaktan gurur duyduklarını ifade ederek şehidin başarılaraından bahsetti."Tüm şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyorum, mekanı cennet olsun, ailesine sabır diliyorum." dedi.
 
        Gazi Etimesgut 
        Kaymakamımız Fuat GÜREL,  bir kahramanın adının bir okula verilmesi amacıyla toplanıldığını ifade ederek "Bu ilçeye Gazi Etimesgut diyorum, çünkü burada çok değerli insanlar yetişmiştir. Milliyetçi bir ruhla yetiştirilen evlatlarımız vardır." şeklinde komuştu.
 
        Kaymakamımız; bu coğrafyada, bu vatanın nasıl ayakta durduğunu Seçkin Çil gibi kardeşlerimizin sayesinde olduğuna dikkat çekerek  bu isim bu okulda var olduğu sürece geleceğimize umutla bakacaklarını, söyledi ve konuşmasını; şehir ailesine sabır, tüm şehitlerimize rahmet ve gazilere de sağlık dileyerek bitirdi.
 
        Şehit Seçkin Çil'in hayatının anlatıldığı sinevizyon gösterimi konuklara duygulu anlar yaşattı. Şehit Seçkin Çil'in annesine Kaymakamız Fuat GÜREL, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa TUNA, Etimesgut Belediye Başkanı Enver DEMİREL, Jandama Genel Komutanlığı Personel Daire Başkanı Albay Zafer İZCAN ve Jandarma Genel Komutanlığı ve Hava Kuvvetlerine bağlı Komutanlar, Emniyet Genel Müdürü Selami ALTINOK'un eşi Gülhan ALTINAOK, Etimesgut İlçe Milli Eğitim Müdürü Ayfer YILDIRIM tarafından hediyeler takdim edildi. Tören hatıra fotoğrafı çekimi ile sona erdi.
 
        Şehit Seçkin Çil’in hayatının anlatıldığı sinevizyon gösterimi konuklara duygulu anlar yaşattı. Şehit Seçkin Çil’in ailesine Etimesgut Kaymakamı Fuat Gürel, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Tuna, Etimesgut Belediye Başkanı Enver Demirel, Jandarma Genel Komutanlığı Personel Daire Başkanı Albay Zafer İzcan ve  Jandarma Genel Komutanlığı ve Türk Hava Kuvvetlerine bağlı Komutanlar, Emniyet Genel Müdürü Selami Altınok’un eşi Gülhan Altınok, Etimesgut İlçe Milli Eğitim Müdürü Ayfer Yıldırım tarafından hediyeler takdim edildi. Tören hatıra fotoğrafı çekimi ile sona erdi.