Eğitim sistemlerinin temel amacı o ülkenin nitelikli insan gücünü yetiştirmek ve yurttaşlarına vatandaşlık eğitimini vermektir. Bunu gerçekleştirebilmek için her eğitim sistemi, yetiştireceği insan modelini, sahip olduğu eğitim felsefesi ve insan gücü politikası ışığında saptanarak eğitim etkinliklerini bu amaca göre düzenlemektedir. Temel toplumsal kurumlardan birisi olan eğitim, bütün toplumların temel sorunlarının başında yer almaktadır. Bu temel sorunun ana öznesi de hiç kuşkusuz öğretmenlerdir.
 
        Bir ülkenin geleceğinin mimarı öğretmenlerdir. Ülkenin mühendisini, doktorunu, avukatını, öğretmenini, askerini, polisini, şoförünü kısacası tolumun her kesiminde hizmet veren insan gücünü yetiştirenler öğretmenlerdir. Ülkelerin kaderlerinde öğretmenler çok önemli rol oynamaktadır. Öğretmenler, eğitim sistemlerinin en temel öğesidir. Bir ülkenin kalkınmasında, nitelikli insan gücünün yetiştirilmesinde, toplumdaki huzur ve sosyal barışın sağlanmasında, bireylerin sosyalleşmesi ve toplumsal hayata hazırlanmasında, toplumun kültür ve değerlerinin genç kuşaklara aktarılmasında öğretmenler baş rolü oynamaktadır.
 
        Bu günün Öğretmenler Günü olması vesilesi ile Saygıdeğer Öğretmenlerimizin bu onur gününü kutluyor ve Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere eğitim şehitlerimizi ve ebediyete irtihal etmiş tüm öğretmenlerimizi rahmetle anıyor, bu kutsal mesleği icra eden tüm öğretmenlerimizin öğretmenler gününü kutluyorum.
 
 
 
 
                                                                                                                                                                                               Fuat GÜREL
                                                                                                                                                                                         Etimesgut Kaymakamı