3 Aralık, Birleşmiş Milletler tarafından 1992 yılında alınan kararla engelilerin topluma kazandırılması ve insan haklarının tam ve eşit ölçüde sağlanması amacıyla 'Uluslararası Engelliler Günü' olarak ilan edilmiştir. Dünya Nüfusunun yaklaşık %15'i engelli bireylerden oluşmaktadır. Bu oran, tüm dünyada yaklaşık 1 milyar engelli birey olduğunu göstermektedir. Nüfusun yaşlanması ve kronik hastalıkların artmasıyla engelli sayısı giderek artmaktadır.Engelli bireylerin önemli bir kısmının bedensel bir engeli bulunmaktadır. Engellilerin bağımsız yaşayabilmeleri ve yaşamın tüm alanlarında etkin katılımları bir haktır. Bu bağlamda, tüm dünyada 3 Aralık tarihinde engelli bireylerin hakları konusunda farkındalık yaratmak ve bu hakların elde edilmesine engel olan unsurların ortadan kaldırılması i,çin gerekli önlemlerin alınması amacıyla çeşitli etkinlikler gerçekleştirilmektedir.
 
        İnsan olarak hepimizin bir anda engelli vatandaş olma ihtimali var. Yolda yürürken çarpan bir araba, yemek yerken gözlerimize sıçrayacak kızgın yağ, ilerleyen yaşımız ile birlikte duymaz hale gelen kulaklarımız bir anda bizi engelli vatandaşlar arasına katabilir. 3 Aralık Dünya Engelliler Günü düşünmemiz ve engelli vatandaşlarımızı anlamaya çalışmamız onların hayatlarını nasıl kolaylaştırabiliriz; nasıl destek olabilirizi düşünmek için iyi bir fırsat.
 
        3 Aralık Dünya Engeliler Gününde tüm engelli vatandaşlarımızın sorunlarını empati yaparak hissetmeye çalışıyor ve tüm engelli bireylerin hayatın tüm alanlarına katılımın bir hak görüldüğü, engelli bireylerin ve yakınlarının yaşam kalitesini yükseltecek önlemlerin artırıldığı ve engellerin ortadan kaldırıldığı günler diliyorum. Tüm Engelli vatandaşlarımızın 3 Aralık Dünya Engeliler Gününü kutluyorum.
 
 
 
 
                                                                                                                                                                                                                                                                                                Fuat GÜREL
                                                                                                                                                                                                                                                                                        Etimesgut Kaymakamı