Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’da Samsun’da yaktığı istiklal meşalesi Amasya, Sivas ve Erzurum’dan geçerek elden ele, dilden dile tüm vatan sathına yayılmıştır. Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş, Türk Milletinin kurtuluş müjdesi olan 19 Mayıs milletimiz için iftihar kaynağı, gençlerimiz için ise ibret vesilesidir.
 
        Türk Milleti’nin bağımsızlığı için Samsun’da atılan ilk adımın 99. yıl dönümünü bir kez daha gurur ve coşkuyla kutluyoruz. Türk gençliği bu güne kadar olduğu gibi bundan sonra da Atasının emanetine Cumhuriyet’e sahip çıkacak, O’nun gösterdiği hedef olan çağdaş uygarlık düzeyinin üzerine çıkarılması için üstüne düşen görevi yerine getirecektir. Birlik, beraberlik içinde birbirine sevgi ile yaklaşan, iyi eğitim almış, teknolojik kabiliyetlerle donatılmış Türk Genci ülkemizi en iyi şekilde geleceğe taşıyacaktır.

        Bayrağımız hür olarak vatan toprakları üzerinde dalgalanıyorsa, bunu borçlu olduğumuz büyük önder Atatürk başta olmak üzere bütün şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyor, hayatta olan gazilerimize sağlık diliyor, tüm gençlerimizin 19 Mayıs Atatürk’ü  Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'nı sevgi, saygıyla kutluyorum.
                                                                                
 
                                                                                                                                                                                                      Fuat GÜREL
                                                                                                                                                                                              Etimesgut Kaymakamı