Vatanı Vatan yapan Bayrakları ve Marşlarıdır kuşkusuz. Büyük Türk Mileti’nin Milli Marşının yazıldığı dönem; 1920 yazı içinde ülke topraklarının büyük bir bölümü işgal altında olduğu, Ankara’nın düzenli bir ordu kurmaya çalıştığı, Türkiye Büyük Millet Meclisi hükümetinin yeni bir ordu kurarken bu orduyu ayakta tutacak, ona moral verecek güçleri de harekete geçirme çabasında olduğu, yayınlanan gazetelerin halkı işgal güçlerine karşı direnmeye, birlik olmaya, cesaret vermeye uğraştığı,  mitinglerin düzenlendiği ve camilerde vaazların verildiği bir dönem. İstiklal Marşı’nın yazılmasının halkın ve ordunun moral gücünü yükselteceği ve Milli Ruh ve Milli Birliği güçlendireceği düşünülerek gündeme getirilmiş ve İstiklal Marşı 12 Mart 1921 günü kabul edilmiştir.
 
 
        97 yıl boyunca Milli Ruhumuzu temsil eden ve besleyen Milli Marşımızı vatanı ve milleti uğruna her şeyi yapabilecek, üzerine giyecek bir paltosu bile yokken İstiklal Marşı için konan ödülü yoksul kadın ve çocuklara iş öğreterek yoksulluklarına son vermek için kurulan Darülmesai’ye bağışlayan Yüce İnsan Mehmet Akif ERSOY yazmış, dönemin Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Şefi Osman Zeki ÜNGÖR’ün bestesi ile günümüzdeki halini almıştır.
 
 
        Milletimizin bağımsızlığına, vatanına, bayrağına ve dinine olan bağlılığını muhteşem bir coşkuyla anlatan; tüm yokluk ve imkansızlıklara rağmen Kurtuluş Savaşı’nın kazanılacağını millete aşılayan Mehmet Akif Ersoy’u rahmet, minnet ve saygıyla anıyor, istiklal mücadelemizin tüm kahramanlarına şükranlarımı sunuyorum.
                           
 
                                                                                                                                                                                                                                                                                           Fuat GÜREL
                                                                                                                                                                                    Etimesgut Kaymakamı