Kaymakamımız Fuat GÜREL, Milli Eğitim Bakanı İsmet YILMAZ ve Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel EROĞLU, Ankara Valisi Ercan TOPACA, AK Parti Ankara Milletvekili Ahmet GÜNDOĞDU "Okullar Hayat Olsun" projesi kapsamında ortaokul öğrencileri ile birlikte "Her Öğretmene Bir Fidan" töreninde fidan dikimi gerçekleştirdiler.
 
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunması ile başlayan törenin açılış konuşmasını yapan Orman ve Su İşleri Bakanlığı Genel Müdürü Bekir KARACABEY ağaçlandırma çalışmalarının önemini vurguladı.
 
        Ankara Milletvekili Ahmet GÜNDOĞDU, gelecek seçimleri değil gelecek nesilleri düşünerek faaliyetlerini planladıklarını belirttiği konuşmasında öğretmenin inşacılığının olmadığı bir yerde geleceğin olmayacağını dile getirdi.
 
        Ankara Valisi Sayın Ercan TOPACA konuşmasında Ankara'da eğitimde bir dönüşüm yaşandığını birçok okulun yeniden yapılandığını söyleyerek yeni okulların da onların bahçesini, etrafını fidanla buluşturmanın okul yapmak kadar önemli olduğunu, çocuklarımızın tertemiz bir ortamda, tertemiz sınıflarda, pırıl pırıl sınıflarda, çok güzel düzenlenmiş bahçelerde eğitim öğretime devam etmesinin onların ufkunu açacağını söyledi.
 
        Konuşmasında öğrencilere seslenen TOPACA "Biz sizler için her şeyi yapmaya hazırız. Hepimiz sizin geleceğe en güzel şekilde hazırlanmanız için seferberiz. Bu okullar, yollar yapılan her türlü hizmet hakikaten sizler içindir. Dolayısıyla biz sizlerde bunun karşılığını da görmek istiyoruz. Onun da yolu çok çalışmak ülkemize, devletimize ve milletimize gelecekte sahip çıkacak bilgi ve donanım ile yetişmenizdir. Bunu da tabi öğretmenlerimizin yardımıyla yapıyoruz. Yapmaya devam edeceğiz. İnşallah sizleri en güzel şekilde yetiştirerek geleceğimizi sizlere emanet ederek bizler görevimizi tamamlamak istiyoruz." şeklinde konuştu.
 
        Hasan Polatkan Ortaokulunda gerçekleştirilen programda konuşen Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel EROĞLU, öğrenncilere "Gözlerinizdeki ışıktan, zaten szilerin çalışkanlınızı görüyoruz, sizlere güveniyoruz." dedi. Milli ağaçlandırma seferberliği kapsamında Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde 375 dev tesis açacaklarını duyurdu. EROĞLU ayrıca 4 milyar fidanın da Cumhurbaşkanlığı Külliyesine dikileceği müjdesini verdi, bunun bir dünya rekoru olduğunu vurguladı.
 
        Bakan YILMAZ ise öğretmenliğin önemine "Öğretmenlik Peygamber mesleğidir." ifadesine değindi. Her alanda bireyler yetiştirenlerin birer öğretmen olduğunu ifade eden YILMAZ, bunu desteklemek için eğitimde önemli gelişmeler sağladıklarını belirtti. 80'li yıllarda eğitime ayrılan payın 1.2 olduğunu günümüzde ise 5.8'in üzerinde olduğunu aktaran YILMAZ, bu 5.8'e; il özel idarelerinden ayrılan bütçenin, okul aile birliklerinin gelirlerinin, ormanlardan ayrılan yerlerin, güvenlik ve temizlik elemanlarının, yurtların, ücretsiz kitap uygulamasının ve hayırseverlerin desteğinin dahil olmadığını kaydetti.
 
        Yılmaz, "Tüm bu kalemleri eklediğinizde Türkye heralde Avrupa'da milli gelirinden payı en fazla eğitime ayırıyor. Türkiye'nin üzerinde başka ayıran yok." şeklinde konuştu.
"Eğitim ormandan, sağlıktan daha önemli"
"Cumhuriyet tarihinde Ankara'da bin derslik yapılmamıştır; bir anda bin dersliğin temeli atılacak."diyen YILMAZ bu dersliğin arasının da Orman ve Su İşeri Bakanlığından alındığını belirtti. YILMAZ, eğitimin ormandan, sağlıktan, enerjiden, ekonomiden daha önemli olduğunu söyledi. 580 bin üzerinde öğretmen ataması yapıldığının altını çizen YILMAZ, öğretmen başına düşen öğrenci sayısının geldiklerinde 28'ken şu anda 17'ye düştüğünü açıkladı. Teknolojiyi eğitimle buluşturmak için okulları akıllı tahtalarla donattıklarını söyleyen YILMAZ, "1 milyon 400 binin üzerinde tablet bilgisayarı öğretmenlerimize ve öğrencilerimize dağıttık, ücretsiz kitap, süt ve kuru üzüm veriyoruz." dedi.
Konuşmaların ardından iki bakan birlikte sınıfları gezdi, öğrencilerle sohbet eden bakanlar, çocuklara ne olmak istediklerini sordu. Çocukların yanından ayrılan Bakan YILMAZ ve EROĞLU sonrasında öğretmenlerle bir araya geldi ve keyifli sohbet edildi.
 
        Okul ziyaretinin ardından program fidan dikimi ile devam etti. Okul bahçesinde dikim için ayıran bölümde Bakan YLMAZ ve EROĞLU öğrencilerle fidan dikti. Bakan EROĞLU kazmayı tutması için öğrencilere yardım ederken, YILMAZ da dikilen fidanlara can suyu verdi.
 
        Program okulun önünde hatıra fotoğrafı çekilmesiyle son buldu.